Zapraszamy serdecznie do udziału w III Biegu Miejscami Pamięci, który odbędzie się w naszym regionie. Chcemy zaprosić Was do odkrycia nieznanych szerzej i dotychczas nieupublicznionych faktów z czasów II wojny światowej, które miały miejsce w okolicach Osady Kochany. Nasze lasy Janowskie skrywają wiele ukrytych pomników i symboli historycznych, które czekają na odkrycie przez pasjonatów historii.
Trasa
nowa trasa 2023!
10 km drogi leśnej, prowadzącej przez malownicze tereny Lasów Janowskich.
Bieg odbędzie się w Kochanach, Jastkowicach, gmina Pysznica, koło Stalowej Woli. W tym roku przygotowaliśmy zupełnie nową trasę, która pozwoli Wam odkryć jeszcze więcej ciekawych miejsc pamięci naszego regionu.
Data i godzina
2 września 2023 roku
Bieg rozpocznie się o godzinie 14:00
Start i meta: przy tzw. „Kapliczce pod Dębem”
Rejestracja
Limit: 150 uczestników
Kliknij w logo poniżej aby się zarejestrować
Wpisowe
Online: 50 zł
W dniu zawodów: 70 zł (o ile nie wyczerpie się limit zawodników)
Atrakcje dodatkowe
Rozlosowanie minimum 20 nagród od sponsorów w tym 5 pieniężnych po 300 zł.
Zadanie zostało dofinansowane z budżetu powiatu stalowowolskiego
Miejsca pamięci
- Otwarcie i Poświęcenie Izby Pamięci św. Jana Pawła II w JastkowicachW dniu 17 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie oraz poświęcenie Izby Pamięci Jana Pawła II, które miało miejsce w malowniczej Osadzie Kochany. Ta wyjątkowa inicjatywa…
- Drewniany Kościółek z RelikwiamiW samym sercu malowniczej Osady Kochany unosi się ponad drzewami wyjątkowy kościółek drewniany, który skrywa w sobie niezliczone duchowe bogactwa. Inspirowany tradycją historycznych kościołów „sobotnich”,…
- Dawna Linia kolei wąskotorowej Lipa-BiłgorajKolejka wąskotorowa Lipa – Biłgoraj była w eksploatacji od 1941 do 1984 roku i głównie służyła do transportu drewna. Czasami wykorzystywano ją również do przewozu…
- Uroczyste obchody 79 rocznicy pacyfikacji wsi KochanyCo roku w ostatnią niedzielę września, na cmentarzu wojennym w Kochanach obchodzimy kolejne rocznice dramatycznych wydarzeń historycznych. Przeczytaj Historię wsi Kochany Galeria
- Kapliczka na rozstaju drógKapliczka na rozstaju dróg Mówi się, że drzewa przy których stały kapliczki były „święte”, ponieważ nie można było ich niszczyć ani ściąć. Drzewa te dorastały…
- Kapliczka Jezusa FrasobliwegoKapliczka Jezusa Frasobliwego Figurka Chrystusa Frasobliwego jest niemal symbolem polskiej sztuki ludowej. Przedstawiany jako rozmyślająca postać z głową w cierniowej koronie, opartej na dłoni. To…
- Kapliczka pod Dębem„W latach 30-tych zeszłego stulecia mieszkał w Kochanach pewien gajowy (nazwisko jego dziś zapomniane), który strzegł okolicznych lasów należących do księcia Jerzego Lubomirskiego z Charzewic….
- Kapliczka z PietąKapliczka z Pietą W śródleśnym zabytkowym cmentarzu w Kochanach, w 1993 roku, postawiono kamienny pomnik upamiętniający 35 mieszkańców Kochan i 2 mieszkańców Dębowca zamordowanych przez…
- Kapliczka przydrożnaKapliczka przydrożna W latach okołowojennych las w Kochanach miał rozbudowaną siatkę dróg, których wiele już nie istnieje. Przy jednej z takich dróg, na wiekowym dębie…
- RogatywkaRogatywka, miejsce pamięci wydarzeń lat wojennych Na dębowych i olchowych balach, przy leśnej drodze, tuż przy domu rodziny Koczwarów w Kochanach, znajduje się okazałych rozmiarów…
- Kamienna tablica upamiętniająca stulecie odzyskania NiepodległościKamienna tablica upamiętniająca stulecie odzyskania Niepodległości Przy wejściu na zabytkowy cmentarz wojenny w Kochanach stoi kamienna tablica ufundowana przez Zbigniewa Koczwarę, z okazji stulecia odzyskania…
- Kamień granicy austryjacko-rosyjskiejKamień Pamięci przebiegu granicy austryjacko-rosyjskiej „Były lata 60te, jeszcze chodziłem do podstawówki, gdy z bratem Henrykiem, chodziliśmy na żurawiny daleko w las, aż pod bagna…