Koncert pieśni żołnierskich

  • 19 maja, 2024
  • 2 Min Read

Koncert pieśni żołnierskich z okazji obchodów 80. rocznicy niemieckiej obławy na budynek „Górki” – lokal Kedywu Armii KrajowejKoncert pieśni żołnierskich

18 maja o godzinie 19:30 odbył się wyjątkowy koncert pieśni żołnierskich w Kościele Parafialnym pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Rozwadowie. Wydarzenie to było częścią obchodów 80. rocznicy niemieckiej obławy na budynek „Górki” – lokal Kedywu Armii Krajowej Obwodu Nisko-Stalowa Wola. W koncercie wystąpili: Grupa Rekonstrukcyjna Żołnierzy Wojska Polskiego Wrzesień 1939 z Jastkowic, Pałacyk Michla, Nadsańska Orkiestra Kameralna z chórem oraz Stowarzyszenie Artystyczne Stowart ze Stalowej Woli pod dyrekcją artystyczną Edwarda Horoszko.

Wczesnym rankiem 18 maja 1944 r. gestapo wtargnęło do budynku przedwojennego kina w Rozwadowie, na strychu którego znajdował się lokal konspiracyjny Kedywu Armii Krajowej. Przebywający tam żołnierze polskiego podziemia odpowiedzieli ogniem do napastników. Podczas obławy zginęło dwóch żołnierzy AK.

80 lat po tych tragicznych wydarzeniach Muzeum postanowiło w szczególny sposób uczcić pamięć ofiar oraz pozostałych uczestników tamtych wypadków, aby ocalić ją od zapomnienia. Obchody rozpoczęły się mszą świętą, po której nastąpił przemarsz pod budynek, w którym znajdowała się „Górka”. Tam odczytano apel poległych i oddano salwę honorową, a następnie złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą pamiątkową. Po przejściu na rozwadowski Rynek rozpoczęła się druga część uroczystości: otwarcie wystawy plenerowej „Wydarzyło się w Rozwadowie. Niemiecka obława na 'Górce’”, spotkanie historyczne oraz koncert pieśni żołnierskich.

To podniosłe wydarzenie było doskonałą okazją do lepszego poznania lokalnej historii i upamiętnienia polskich bohaterów, którzy walczyli i zginęli w obronie ojczyzny.

Wejścia

9:00 ; 12:00 ; 15:00, w grupach minimum 10 osób po wcześniejszej rezerwacji

Lokalizacja

Kochany 8, Jastkowice gmina Pysznica koło Stalowej Woli

Zwiedzanie osady odbywa się wyłącznie w grupach minimum 10 osobowych po wcześniejszej rezerwacji. Organizujemy również konferencje, warsztaty tematyczne, plenery, grille.