Miejsca Pamięci

W naszym regionie istnieje wiele, nieznanych szerzej i dotychczas nieupublicznionych faktów o wydarzeniach, jakie miały tu miejsce w czasie II wojny światowej. Ogromny wkład w ich upowszechnianie ma wieloletnia praca badawcza lokalnego historyka, pana Dionizego Garbacza i jego książka: „Przechodniu, pochyl czoła”, wydana w 2017 r. Jest to kompendium wiedzy o miejscach czynów niepodległościowych w regionie stalowowolsko – niżańskim. Tablice, obeliski, a nawet pomniki, nie opowiadają jednak wszystkiego co kryje się za napisami, o tym jakie wydarzenia i jacy ludzie zostali w danym miejscu upamiętnieni.

Naszymi działaniami pragniemy uzupełnić tę lukę w wiedzy mieszkańców regionu, zwłaszcza młodzieży, która w sztafecie pokoleń przekaże pamięć o walce i pracy przodków, dążących do tego, aby Polska była niepodległa politycznie i gospodarczo.

Bardzo rozbudowaną mapę z wieloma miejscami Pamięci w Lasach Janowskich i okolicach znajdziecie tu:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego” oraz logo MKDiS

Zadanie dofinansowane ze środków Gminy Stalowa Wola

Wejścia

9:00 ; 12:00 ; 15:00, w grupach minimum 10 osób po wcześniejszej rezerwacji

Lokalizacja

Kochany 8, Jastkowice gmina Pysznica koło Stalowej Woli

Zwiedzanie osady odbywa się wyłącznie w grupach minimum 10 osobowych po wcześniejszej rezerwacji. Organizujemy również konferencje, warsztaty tematyczne, plenery, grille.