Menu

Miejsca Pamięci

W naszym regionie istnieje wiele, nieznanych szerzej i dotychczas nieupublicznionych faktów o wydarzeniach, jakie miały tu miejsce w czasie II wojny światowej. Ogromny wkład w ich upowszechnianie ma wieloletnia praca badawcza lokalnego historyka, pana Dionizego Garbacza i jego książka: “Przechodniu, pochyl czoła”, wydana w 2017 r. Jest to kompendium wiedzy o miejscach czynów niepodległościowych w regionie stalowowolsko – niżańskim. Tablice, obeliski, a nawet pomniki, nie opowiadają jednak wszystkiego co kryje się za napisami, o tym jakie wydarzenia i jacy ludzie zostali w danym miejscu upamiętnieni.

Naszymi działaniami pragniemy uzupełnić tę lukę w wiedzy mieszkańców regionu, zwłaszcza młodzieży, która w sztafecie pokoleń przekaże pamięć o walce i pracy przodków, dążących do tego, aby Polska była niepodległa politycznie i gospodarczo.

BROSZURA ONLINE Z TRASAMI ZWIEDZANIA <- ściągnij klikając w link

Mapa z Miejscami Pamięci w okolicy Osady Kochany

W bardzo bliskiej okolicy Osady Kochany znajdują się miejsca pamięci wydarzeń wojennych, głównie upamiętniające tragedię pacyfikacji. W pobliżu znajdują się również kapliczki i krzyże przydrożne. Każdy z zaznaczonych punktów ma opis. Proponujemy również trasy piesze i rowerowe, które są zapisane jako osobne warstwy na mapie.

Informacje o miejscach pamięci znajdziecie po kliknięciu na znacznik na mapce lub we wpisach:

Bardzo rozbudowaną mapę z wieloma miejscami Pamięci w Lasach Janowskich i okolicach znajdziecie tu:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego” oraz logo MKDiS

Zadanie dofinansowane ze środków Gminy Stalowa Wola