Menu

Miejsca Pamięci

W naszym regionie istnieje wiele, nieznanych szerzej i dotychczas nieupublicznionych faktów o wydarzeniach, jakie miały tu miejsce w czasie II wojny światowej. Ogromny wkład w ich upowszechnianie ma wieloletnia praca badawcza lokalnego historyka, pana Dionizego Garbacza i jego książka: „Przechodniu, pochyl czoła”, wydana w 2017 r. Jest to kompendium wiedzy o miejscach czynów niepodległościowych w regionie stalowowolsko – niżańskim. Tablice, obeliski, a nawet pomniki, nie opowiadają jednak wszystkiego co kryje się za napisami, o tym jakie wydarzenia i jacy ludzie zostali w danym miejscu upamiętnieni.

Naszymi działaniami pragniemy uzupełnić tę lukę w wiedzy mieszkańców regionu, zwłaszcza młodzieży, która w sztafecie pokoleń przekaże pamięć o walce i pracy przodków, dążących do tego, aby Polska była niepodległa politycznie i gospodarczo.

BROSZURA ONLINE Z TRASAMI ZWIEDZANIA <- ściągnij klikając w link

Mapa z Miejscami Pamięci w okolicy Osady Kochany

W bardzo bliskiej okolicy Osady Kochany znajdują się miejsca pamięci wydarzeń wojennych, głównie upamiętniające tragedię pacyfikacji. W pobliżu znajdują się również kapliczki i krzyże przydrożne. Każdy z zaznaczonych punktów ma opis. Proponujemy również trasy piesze i rowerowe, które są zapisane jako osobne warstwy na mapie.

Informacje o miejscach pamięci znajdziecie po kliknięciu na znacznik na mapce lub we wpisach:

 • Uroczyste obchody 79 rocznicy pacyfikacji wsi Kochany
  Co roku w ostatnią niedzielę września, na cmentarzu wojennym w Kochanach obchodzimy kolejne rocznice dramatycznych wydarzeń historycznych. Przeczytaj Historię wsi Kochany Galeria
 • Kapliczka na rozstaju dróg
  Kapliczka na rozstaju dróg Mówi się, że drzewa przy których stały kapliczki były „święte”, ponieważ nie można było ich niszczyć ani ściąć. Drzewa te dorastały do okazałych rozmiarów, a być możne wiele dzisiejszych pomników przyrody nosiły swoje kapliczki i historie z nimi związane. W lesie w Kochanach na rozstaju dróg stoi okazały pień drzewa z obciętymi konarami. Z inicjatywy Zbigniewa Koczwary w sierpniu 2011 roku, w tym miejscu powstała skryta w wyżłobieniu, kapliczka Jezusa modlącego się w Ogrójcu. Kapliczka po dziś dzień jest drogowskazem na rozwidleniu.
 • Kapliczka Jezusa Frasobliwego
  Kapliczka Jezusa Frasobliwego Figurka Chrystusa Frasobliwego jest niemal symbolem polskiej sztuki ludowej. Przedstawiany jako rozmyślająca postać z głową w cierniowej koronie, opartej na dłoni. To przystanek na drodze, zastanowienie się nad problemami i chwila modlitwy. Kapliczka na drzewie została zbudowana w 2005 roku, na miejscu dawnej kapliczki z Aniołkiem, którą zniszczył czas. Kapliczka z nowo zakupionym wizerunkiem Jezusa Frasobliwego została poświęcona w tym samym roku. Jakiś czas później, jednego z mieszkańców zaintrygowało zniknięcie aniołka, bardzo zależało mu na przywróceniu tej figurki. Figurka aniołka została odnaleziona i umieszczona obok Jezusa i po dziś dzień wita przechodniów.  
 • Kapliczka pod Dębem
  Kapliczka pod Dębem „W latach 30-tych zeszłego stulecia mieszkał w Kochanach pewien gajowy (nazwisko jego dziś zapomniane), który strzegł okolicznych lasów należących do księcia Jerzego Lubomirskiego z Charzewic. Miał on dwóch dorastających synów, gdy mu zmarła żona. Gajowy bardzo ją kochał. Dlatego wkrótce po jej śmierci wybudował dość dużą kapliczkę z drzewa, gdyż wciąż tęsknił za swą żoną. Chciał w ten sposób nie tylko uczcić jej pamięć, ale też starał się jej pomóc poprzez modlitwę. Stąd wystawił tę kapliczkę mniej więcej w połowie wsi, by mieszkańcy Kochan gromadzili się wokół niej i odprawiali wspólnie różne nabożeństwa. Kapliczkę ową umiejscowili pod wiekowym dębem, rosnącym w pobliżu mostku na strumyku w sąsiedztwie bocznej drogi prowadzącej ze wsi do gospodarstwa Krakowskich, mieszkający na niewielkiej polanie w głębi lasu. Kapliczka ta była dość obszerna, przylegała bezpośrednio do pnia dębu. […]
 • Kapliczka z Pietą
  Kapliczka z Pietą W śródleśnym zabytkowym cmentarzu w Kochanach, w 1993 roku, postawiono kamienny pomnik upamiętniający 35 mieszkańców Kochan i 2 mieszkańców Dębowca zamordowanych przez Hitlerowców we wrześniu 1942r. w odwet za udzielenie partyzantom pomocy. Wśród zabitych było 20 dzieci. Rodzina Koczwarów postawiła kapliczkę z symboliczną Pietą, która poświęcona jest matkom Kochan, które w czasie wrześniowej pacyfikacji straciły swoje dzieci. Pietę rzeźbił jastkowicki rzeźbiarz Wiesław Pułapa, jego dzieła można znaleźć na terenie regionu.
 • Kapliczka przydrożna
  Kapliczka przydrożna W latach okołowojennych las w Kochanach miał rozbudowaną siatkę dróg, których wiele już nie istnieje. Przy jednej z takich dróg, na wiekowym dębie powieszona była stara kapliczka z wizerunkiem Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. W roku 2004 Kapliczka została odnowiona, odświeżono obraz zachowując we wnętrzu ten historyczny. Kilka lat później drzewo sie zawaliło, a kapliczka została przewieszona na sąsiadującą sosnę. Bardzo szybko obok odnowionej kapliczki z zaangażowania mieszkańców, pojawiły się dwie nowe.  
 • Rogatywka
  Rogatywka, miejsce pamięci wydarzeń lat wojennych Na dębowych i olchowych balach, przy leśnej drodze, tuż przy domu rodziny Koczwarów w Kochanach, znajduje się okazałych rozmiarów pomnik rogatywka.Daszek czapki przedwojennego podporucznika osłania tablicę informacyjną o dwóch lokalnych, dramatycznych wydarzeniach z czasów drugiej wojny światowej: pacyfikacja wsi i starcie polskich partyzantów z Niemcami. ” „Ta kompozycja plastyczna, jest poświęcona nie tylko Kochanom, ale również mojemu dziadkowi – Kapralowi Janowi Koczwarze, który zginął pod Stanisławowem w czasie wojny polskobolszewickiej Zbigniew Koczwara Historia wsi Kochany
 • Kamienna tablica upamiętniająca stulecie odzyskania Niepodległości
  Kamienna tablica upamiętniająca stulecie odzyskania Niepodległości Przy wejściu na zabytkowy cmentarz wojenny w Kochanach stoi kamienna tablica ufundowana przez Zbigniewa Koczwarę, z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Na tej tablicy widnieją słowa pieśni (hymnu) poświęconej pamięci niewinnym i bezbronnym ofiarom Kochan i Dębowca – masakry dokonanej przez Niemców we wrześniu 1942 roku. Słowa napisał Zbigniew Koczwara, a muzykę skomponował Edward Horoszko.
 • Kamień granicy austryjacko-rosyjskiej
  Kamień Pamięci przebiegu granicy austryjacko-rosyjskiej „Były lata 60te, jeszcze chodziłem do podstawówki, gdy z bratem Henrykiem, chodziliśmy na żurawiny daleko w las, aż pod bagna Imieltego Ługu. Wtedy zobaczyłem resztki zmurszałego rosyjskiego słupa granicznego i pozostałe części wieży wartowniczej.” Pod koniec lat 60tych relikty przeszłości zniknęły z miejsca oraz z pamięci mieszkańców. Dobry czas nastąpił podczas stulecia odzyskania niepodległości. Pomysł upamiętnienia wydarzeń z przeszłości poparł i wsparł finansowo wójt Gminy Pysznica, starostwo powiatowe w Stalowej Woli, Nadleśnictwo Janów Lubelski, Jastkowickie Stowarzyszenia Dziedzictwo i Pamięć oraz rodzina Koczwarów z Jastkowic. „Pomysł był taki: przy drodze postawić duży kamień, a na nim umieścić napis o czasie rozbiorów polskiej ziemi, a obok staną słupy graniczne – rosyjski i austriacki.”   W 2018 roku w historycznym punkcie stanął kamień upamiętniający. Na granicie wyżłobiono napis: „Pamiętamy. Ta droga od 1772 […]

Bardzo rozbudowaną mapę z wieloma miejscami Pamięci w Lasach Janowskich i okolicach znajdziecie tu:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego” oraz logo MKDiS

Zadanie dofinansowane ze środków Gminy Stalowa Wola