Menu
działania / miejsca pamięci

Kamień granicy austryjacko-rosyjskiej

Kamień Pamięci przebiegu granicy austryjacko-rosyjskiej

„Były lata 60te, jeszcze chodziłem do podstawówki, gdy z bratem Henrykiem, chodziliśmy na żurawiny daleko w las, aż pod bagna Imieltego Ługu. Wtedy zobaczyłem resztki zmurszałego rosyjskiego słupa granicznego i pozostałe części wieży wartowniczej.”

Pod koniec lat 60tych relikty przeszłości zniknęły z miejsca oraz z pamięci mieszkańców. Dobry czas nastąpił podczas stulecia odzyskania niepodległości. Pomysł upamiętnienia wydarzeń z przeszłości poparł i wsparł finansowo wójt Gminy Pysznica, starostwo powiatowe w Stalowej Woli, Nadleśnictwo Janów Lubelski, Jastkowickie Stowarzyszenia Dziedzictwo i Pamięć oraz rodzina Koczwarów z Jastkowic.

„Pomysł był taki: przy drodze postawić duży kamień, a na nim umieścić napis o czasie rozbiorów polskiej ziemi, a obok staną słupy graniczne – rosyjski i austriacki.”

 

W 2018 roku w historycznym punkcie stanął kamień upamiętniający. Na granicie wyżłobiono napis:

„Pamiętamy. Ta droga od 1772 r. od pierwszego rozbioru Polski stanowiła granicę między Rzeczpospolitą i Austrią. Po trzecim rozbiorze Polski stała się granicą między państwami zaborczymi carską Rosją i Cesarstwem Austro-Węgierskim. Przez 146 lat do 1918 r. dzieliła Polaków i polską ziemię. Tu stały słupy graniczne i wieże wartownicze. W 100 rocznicę odzyskania Nieodległości przez Polskę z inicjatywy Jastkowickiego Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego Dziedzictwo i Pamięć”

Fundatorzy: Gmina Pysznica, Powiat Stalowowolski, Nadleśnictwo Janów Lubelski, Rodzina Koczwarów z Jastkowic.