TVP3 Rzeszów „Wyjątkowa zagroda w Kochanach”

  • 1 sierpnia, 2023
  • 2 Min Read

Wyjątkowe miejsce stworzone z miłości i pasji jego właścicieli. Mowa o osadzie Kochany leżącej w gminie Pysznica, którą stworzyli małżonkowie Halina i Zbigniew Koczwarowie. Tu odnaleźć można wszystko to, co jest związane z dawną wsią. Drugie życie otrzymało kilkadziesiąt drewnianych budynków. Doskonale czują się tu również zwierzęta, czasami i te bardzo egzotyczne.

Przejście całej osady Kochany jest nie lada wyzwaniem. Na 15-hektarowym terenie na skraju puszczy solskiej działa Żywe Muzeum Wsi i Rzemiosła Polskiego oraz Śródleśny zwierzyniec, czyli Prawie ZOO. Zwierzęta mają tu prawdziwy raj. Każde traktowane jest w wyjątkowy sposób. Nie brakuje też rzadkich okazów. Łącznie to ponad 350 ssaków i ptaków żyjących wspólnie w zagrodach i wolierach.

wszystko zaczęło się od koni, potem przybywały kolejne gatunki, a ich uzupełnieniem są eksponaty z interaktywnego muzeum, w którym odtworzono dawne życie na wsi – od początków XIX wieku do współczesności. Nie jest to jednak tradycyjna ekspozycja, na której tylko ogląda się wystawione przedmioty. Tu każdą rzecz można dotknąć, a wszystkie urządzenia są sprawne, tak jak na przykład 20 kieratów. Wokół budynków rosną kwiaty, jakie dawniej zdobiły wiejskie obejścia. Są nasturcje, psianki czy słoneczniki.

Osadę Kochany po wcześniejszym umówieniu mogą zwiedzać grupy liczące minimum 10 osób. W placówce prowadzone są też lekcje historyczne i etnograficzne.

Źródło:

Aktualności

Wejścia

9:00 ; 12:00 ; 15:00, w grupach minimum 10 osób po wcześniejszej rezerwacji

Lokalizacja

Kochany 8, Jastkowice gmina Pysznica koło Stalowej Woli

Zwiedzanie osady odbywa się wyłącznie w grupach minimum 10 osobowych po wcześniejszej rezerwacji. Organizujemy również konferencje, warsztaty tematyczne, plenery, grille.