Szacunek do religii

  • 22 stycznia, 2021
  • 2 Min Read

Stowarzyszenie działa na rzecz zachowania historycznej, religijnej i kulturowej substancji zabytkowej, a jednym z szerokiego wachlarzu działań jest opieka nad miejscami i obiektami związanymi z historią Gminy. Kapliczki przydrożne od wieków ubogacają krajobraz Polski, szczególnie we wsiach. Stawiane są z różnych powodów, często posiadają znaną okolicznym mieszkańcom bogatą historię lub legendę. Każde miejsce jest wyjątkowe, wyraża wiarę i kulturę minionych pokoleń. Przy drogach, na skrzyżowaniach, na drzewach można znaleźć powieszone w ramce obrazy świętych, figurki sakralne, krzyże oraz altany z wnęką.
Płynący czas nie oszczędza materiałów: drewniane altany butwieją, metal rdzewieje, farba blaknie figurki pękają. Znaczący punkt w lokalnej historii powoli umiera i zostaje zapomniany. Pani Halina Koczwara bardzo wrażliwie podchodzi do elementów dziedzictwa religijnego. Jej pasją jest przywracanie życia lokalnym obiektom kultu religijnego. Pani Halina zauważa, że po renowacji miejsce zaczyna ożywać społecznie, pojawiają się kwiaty, znicze, niektórzy się modlą, przywracane są zwyczaje odprawiania majówki czy innych nabożeństw przy kapliczce.
Niszczejące kapliczki, zwłaszcza leśne wtapiają się w krajobraz pozostając niezauważalne. Pędzący przez życie ludzie często nie są w stanie zauważyć jak zaciera się historia ich pochodzenia. Warto zadbać o punkty wyciszenia, świadectwa wiary i kultury i żywe pamiątki po naszych przodkach.

Wejścia

9:00 ; 12:00 ; 15:00, w grupach minimum 10 osób po wcześniejszej rezerwacji

Lokalizacja

Kochany 8, Jastkowice gmina Pysznica koło Stalowej Woli

Zwiedzanie osady odbywa się wyłącznie w grupach minimum 10 osobowych po wcześniejszej rezerwacji. Organizujemy również konferencje, warsztaty tematyczne, plenery, grille.