„Marsz Żoliborza” 1 sierpnia w TV Stella oraz Stalowka.net

  • 26 lipca, 2021
  • 2 Min Read

Pieśń Powstańcza Narodu Polskiego

„Marsz Żoliborza”

Chór Dworski – Stalowowolskiego Towarzystwa Artystycznego STOWART wraz z Chórem  grupy rekonstrukcyjnej „Żołnierze WP – Wrzesień ‘39” z Jastkowic oraz grupą wokalną Pałacyk Michla i Nadsańską Orkiestrą Kameralną z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli już 1  sierpnia 2021 r., w ramach projektu Pieśń Powstańcza Narodu Polskiego, zaprezentują wspólnie znany utwór patriotyczny  – „Marsz Żoliborza” w aranżacji Edwarda F. Horoszko. 

Pieśń należy do wyjątkowych utworów żołnierskich. Tekst do niej powstał w trakcie Powstania Warszawskiego (Bronisław Lewandowski „Zbyszek”) i tak jak inne pieśni z tego okresu „Marsz” jest niejako nośnikiem ważnego faktu historycznego; pozostawił on ślady także w naszym regionie – Stalowej Woli. 

Niezwykła siła tkwiąca w tzw. „pieśniach warszawskich”, do których należy „Marsz Żoliborza” doskonale oddaje atmosferę i ducha tamtych czasów kiedy to, w zdecydowanej większości młodzi ludzie stanęli w obronie polskości Warszawy.  Dzisiaj wydaje się, że bez znajomości wszystkich okoliczności zrywu powstańczego z roku 1944 (obok Bitwy o Monte Cassino) nie można zrozumieć Polski i Polaków, a nade wszystko współczesnej historii.

Nagranie dźwięku odbyło się w pomieszczeniach Jednostki Strzeleckiej 2027 w Stalowej Woli, zaś obraz nakręcono w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli. 

„Marsz Żoliborza” emitowany będzie w niedzielę 1 sierpnia w TV Stella oraz Stalówce.net.

Zadanie dofinansowane przez Lucjusza Nadbereżnego Prezydenta Miasta Stalowej Woli.

Wejścia

9:00 ; 12:00 ; 15:00, w grupach minimum 10 osób po wcześniejszej rezerwacji

Lokalizacja

Kochany 8, Jastkowice gmina Pysznica koło Stalowej Woli

Zwiedzanie osady odbywa się wyłącznie w grupach minimum 10 osobowych po wcześniejszej rezerwacji. Organizujemy również konferencje, warsztaty tematyczne, plenery, grille.