Menu
Żywe muzeum

Zwiedzanie i warsztaty w Żywym Muzeum Wsi i Rzemiosła Polskiego

Nasza misja

Główne obszary działalności Jastkowickiego Stowarzyszenia Kulturalno Historycznego „Dziedzictwo i Pamięć” to kultywowanie i upowszechnianie dziedzictwa historyczno-kulturowego regionu, edukacja kulturalna i popularyzowanie historii w celu zwiększenia świadomości narodowej, krzewienie postaw patriotycznych oraz propagowanie, kultywowanie historii, kultury, sztuki i obyczajów regionalnych. 

Zajęcia edukacyjne

Przeprowadzenie zajęć edukacyjnych wpłynie na kształtowanie właściwej postawy odbiorców wobec dziedzictwa i przeszłości regionu oraz poznanie własnej tożsamości. Pomoże przekazać kolejnym pokoleniom regionalne zwyczaje i wartości. 

Zapraszamy grupy minimum 10 osób do zapisów na lekcje etnograficzne organizowane w Żywym Muzeum Wsi i Rzemiosła Polskiego w Jastkowicach!

LEKCJE ETNOGRAFICZNE
  1.  „Do czego to służyło” – życie codzienne naszych przodków, dawne sprzęty domowe, rolnicze i rzemieślnicze w oparciu o pokaz eksponatów muzealnych i możliwość wykorzystania ich w praktyce.
  2. „Budownictwo ludowe na Podkarpaciu” – omówienie historii budownictwa ludowego, technik, narzędzi i materiałów budowlanych, wykorzystywanych do stawiania domów na przełomie XIX i XX wieku. Przedstawienie konstrukcji chat na podstawie obiektów znajdujących się na terenie Muzeum.
  3. „Obróbka lnu” – omówienie dawnego rzemiosła jakim jest tkactwo, narzędzi wykorzystywanych do produkcji przędzy z lnu, prezentacja działania krosna oraz wyrobów tkackich.
  4. „Kowalstwo” – omówienie podstawowych informacji na temat pracy kowala, narzędzi przez niego wykorzystywanych oraz wyrobów kowalskich.
  5. „Dawne gry i zabawy” – omówienie dawnych gier i zabaw.
  6. „W dawnej szkole” – na bazie zgromadzonych eksponatów (stare ławki i krzesła, globusy, liczydła, ekierki, linijki, kątomierze, cyrkle, atlasy, tablice edukacyjne oraz mapy) odtworzymy przebieg lekcji języka polskiego, matematyki, geografii oraz przyrody. Odbywać się będą również warsztaty kaligrafii z użyciem stalówek, gęsiego pióra i atramentu na czerpanym papierze.
LEKCJE HISTORYCZNE

„W dawnej szkole” – na bazie zgromadzonych eksponatów (stare ławki i krzesła, globusy, liczydła, ekierki, linijki, kątomierze, cyrkle, atlasy, tablice edukacyjne oraz mapy) odtworzymy przebieg lekcji języka polskiego, matematyki, geografii oraz przyrody. Odbywać się będą również warsztaty kaligrafii z użyciem stalówek, gęsiego pióra i atramentu na czerpanym papierze.

„Spotkania edukacyjne na temat patriotyzmu lokalnego i przebiegu II wojny” – zajęcia w terenie, w czasie których zawieziemy grupy w najważniejsze miejsca regionu i opowiemy o wydarzeniach, jakie miały miejsce w czasie II wojny światowej (w Kochanach i okolicznych wioskach znajduje się blisko 20 miejsc pamięci i miejsc, związanych z ważnymi wydarzeniami historycznymi).

Rezerwacje telefoniczne:

15 8244290

Zadanie dofinansowane ze środków Gminy Stalowa Wola