Wizyta Klubu Seniora „Złoty Kasztan” w Osadzie Kochany
- 11 października, 2023
- 3 Min Read
„11 października 2023 w piękny jesienny poranek uczestnicy Klubu Seniora „Złoty Kasztan” z Pysznicy udali się na wycieczkę do Kochan, które są niezwykle malowniczym i wyjątkowym miejscem.
W wiejskiej osadzie seniorzy zwiedzili Żywe Muzeum Wsi i Rzemiosła Polskiego, do którego należą między innymi zabytkowe drewniane budynki mieszkalne i rzemieślnicze, stara szkoła, kościół a także zabudowania gospodarcze z oryginalnymi maszynami rolniczymi. Największe wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobił budynek szkoły, w którym zgromadzone zostały m. in. zabytkowe ławki, globusy, liczydła, tablice edukacyjne oraz mapy. Wielu zwiedzających z nostalgią wspominało taki widok sal lekcyjnych.
W samym sercu osady znajduje się także wyjątkowy drewniany kościółek, który seniorzy mieli okazję zobaczyć z oryginalnymi zabytkowymi konfesjonałami sprowadzonymi z Jasnej Góry, drewnianą chrzcielnicą, oraz kolorowymi witrażami. Obok kościoła mieści się Izba Pamięci Jana Pawła II, miejsce gromadzące pamiątki i relikwie I stopnia naszego papieża.
W Przydomowym Zwierzyńcu Prawie Zoo uczestnicy wycieczki podziwiali wiele gatunków ptaków i zwierząt rodzimych, jak również egzotycznych. Zamieszkuje go ptactwo wodne i lądowe takie jak żurawie, białe pawie, strusie, flamingi, gęsi, kaczki. Seniorzy mieli przyjemność oglądać renifery, wielbłądy, alpaki, lamy, osiołki, kozy, lemury i wiele innych ciekawych gatunków. Bliski kontakt i obcowanie ze zwierzętami miał terapeutyczny wpływ na zwiedzających.
Seniorzy obejrzeli również Galerię Niepodległości Polski, prezentującą przepiękne portrety 100 wybitnych Polaków, którzy w najróżniejszy sposób przyczynili się do odzyskania przez nasz kraj niepodległości i rozsławili Ojczyznę na świecie. W galerii obrazów znajduje się między innymi portret Marszałka Józefa Piłsudskiego na swojej ukochanej Kasztance, Marii Konopnickiej autorki „Roty”, Adama Mickiewicza i Elizy Orzeszkowej.
W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki zwiedzili mieszczący się w środku lasu zabytkowy cmentarz wojenny w Kochanach, upamiętniający okrutną śmierć bezbronnych mieszkańców Kochan i Dębowca – kobiet z dziećmi i osób w podeszłym wieku zamordowanych przez Niemców.
Wycieczka była dla wszystkich żywą lekcją historii. Seniorzy byli pod wielkim wrażeniem Cmentarza Wojennego w Kochanach oraz Żywego Muzeum Wsi i Rzemiosła Polskiego.
Uczestnicy wycieczki składają serdeczne podziękowania Państwu Halinie i Zbigniewowi Koczwarom za możliwość zwiedzenia tak wspaniałego miejsca.”