Zajęcia aktywizujące i edukujące dzięki, młodzież, dorosłych oraz seniorów
Co to są podpłomyki?
Podpłomyk to najstarsza forma chleba, rodzaj prymitywnego pieczywa w postaci małego placka przygotowanego z mąki i wody, bez użycia drożdży oraz pieczonego na żarze. Nazwa „podpłomyk” pochodzi od wyrażenia przyimkowego „pod płomykiem”, wskazującego na sposób pieczenia. Pierwsze zapisy nazwy zachowane w źródłach pochodzą z tekstów w języku łacińskim z XV wieku.
W średniowiecznych rękopisach zachował się także pierwszy krótki przepis na podpłomyki z 1471 roku spisany w języku polskim: „Weźmi trzy miarki mąki a zamiesi, a uczyń podpłomyk chleba (subcinericios panes)”. Podpłomyki przygotowywali dawni Słowianie, którzy jedli je jako dodatek do wszystkich potraw, tak jak obecnie używa się chleba.
Proziak to tradycyjny przysmak z Podkarpacia, wyrabiany od ponad 150 lat. To placki mączne z dodatkiem sody oczyszczonej, dawniej nazywanej "prozą". Choć zwane były różnie, takie jak prozioki, prołozioki, prołzioki, prosioki, sodziaki, placki na sodzie czy łosuchy, ich nazwa pochodzi właśnie od używanej substancji, "prozy".
Powszechność tego zwyczaju utrzymała się do czasów średniowiecza, kiedy to świeży chleb nie był dostępny codziennie. Pieczono go raz na dłuższy czas, a był to przeważnie chleb razowy sporządzany na zakwasie chlebowym. Rozpowszechniony obecnie chleb biały przygotowywany z oczyszczonej, białej mąki oraz pieczony w piecu chlebowym był wyrobem luksusowym, dostępnym codziennie tylko dla zamożnej części społeczeństwa. Dla mniej zamożnej ludności stanowił on pokarm spożywany odświętnie w postaci kołaczy przygotowywanych na święta obrzędowe. W jadłospisie ludności zamieszkałej na terenie ziem obecnej Polski w okresie średniowiecza to proste do przygotowania podpłomyki stanowiły podstawową, codziennie dostępną formę pieczywa.
Zapraszamy grupy minimum 10 osób do zwiedzania Osady oraz wzięcia udziału w warsztatach.
Rezerwacje: 15 8244290
W Osadzie Kochany regularnie organizujemy warsztaty dla różnych grup wiekowych z robienia i pieczenia podpłomyków.
Podczas warsztatu uczestnicy mają okazję do nauki teorii związanej z historią i przygotowaniem podpłomyków. Następnie wszyscy wspólnie łączą składniki, aby przygotować ciasto na podpłomyki. Po wyrabianiu i formowaniu placków następuje etap wspólnego smażenia podpłomyków, gdzie każdy może spróbować swoich sił przy pieczeniu.
Na zakończenie warsztatu wszyscy uczestnicy zasiadają do wspólnej konsumpcji przygotowanych podpłomyków, dzieląc się wrażeniami i doświadczeniami z tego kulinarnego spotkania. To nie tylko okazja do nauki, ale także do integracji społecznej i miłego spędzenia czasu w atmosferze Osady Kochany.
Aktualności
- 8 maja, 2024
Warsztaty z pieczenia proziaków!7 Maja grupa szkolna miała ciekawe zajęcia! Otóż oprócz zwiedzania, brali udział w warsztatach kulinarnych!Samodzielnie dodawali składniki, wyrabiali ciasto oraz wykrawali placuszki....