Osada Kochany

Wypoczynek edukacyjny wśród lasów i dźwięków zwierząt

Osada to kompleks rekreacyjno-edukacyjny w którego skład wchodzi Przydomowy zwierzyniec Prawie ZOO, Żywe Muzeum Wsi i Rzemiosła Polskiego, Galeria Niepodległości Polski 100, Izba Pamięci Św. Jana Pawła II, wieża widokowa z tyrolką.

Korzystać z obiektu można po wcześniejszej rezerwacji w grupach minimum 10 osób.

 • Historia

  W latach 80tych rodzina Koczwarów - mieszkańcy Jastkowic, zafascynowani ciszą i spokojem oraz scenerią Kochańskich stawów państwowych - postanowili w Kochanach założyć własne, oraz wybudować domek wypoczynkowy.

  Domek miał służyć wypoczynkowi wśród lasu i stawów, być azylem i oderwaniem od miejskiego życia. Jednak z biegiem lat, nabywane zostały kolejne nieruchomości oraz budynki gospodarcze, które zostawały remontowane i adaptowane na własne potrzeby.

  Początkowo (2009-2012) w Kochanach znajdowała się stadnina koni rasy fryzyjskiej i shire (holenderska) - około 40 koni. Prowadzona też była szkółka jeździecka.

  Po roku 2010 spora część gruntów została zagospodarowana na zwierzyniec przydomowy. Zostały zbudowane stajnie, woliery i oczka wodne dla ptaków i wybiegi dla zwierzyny egzotycznej.

  Równocześnie została budowana wieża widokowa, główna brama wejściowa i alejka przyozdabiana konarami i pniami starych dębów i topoli.

  W 2013 zrodził się pomysł organizacji Prawdziwego Betlejem w Kochanach, na ten cel zostały wybudowane nowe obiekty: Karczma, Synagoga, komnata Heroda, komnata Anny i Maryi, pracownia Józefa, stajenka, kuchnia i widownia na około 400 osób.

  W 2019 roku zrodził się kolejny pomysł: na utworzenie w Kochanach Żywego Muzeum Wsi i Rzemiosła Polskiego. Aby zrealizować ten cel, zostały zakupione, przewiezione i na nowo zestawione w Kochanach zabytkowe domy, stodoły, stajnie oraz kuźnia.

  Od 2020 roku organizowana jest impreza biegowa: Bieg Miejscami Pamięci w Kochanach. 10 km drogi leśnej wśród pamiątek przeszłości.

  W 2022 otwarta została Galeria Niepodległości Polski 100. projekt malarski, który uwiecznia 100 wielkich ludzi, którzy piórem, pędzlem, muzyką, szablą, cierpieniem, ofiarą życia, patriotyzmem, szlachetną działalnością polityczną i dyplomatyczną najbardziej przyczynili się do odzyskania niepodległości przez Polskę. Tym ludziom oddajemy cześć, bo dzięki nim mamy własną Ojczyznę i jesteśmy wolnym narodem

  W 2023 otwarta została Izba Pamięci Św. Jana Pawła II gdzie znajdują się oryginalne przedmioty użytku codziennego Papieża Polaka oraz Relikwie I stopnia.

 • Misja

  Osada Kochany to miejsce, które pragnie być przystanią spokoju i oderwania od codzienności, promującą relaks bez internetu i aktywne spotkania twarzą w twarz. Nasza misja opiera się na kilku fundamentalnych wartościach:

  1. Relaks bez internetu: W Osadzie Kochany zachęcamy do oderwania się od ekranów i poświęcenia czasu na relaks w otoczeniu natury. Oferujemy atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi, z dala od zgiełku cyfrowego świata.

  2. Spotkania ze znajomymi: Chcemy być miejscem, gdzie ludzie mogą spotykać się osobiście, cieszyć się rozmowami, wspólnymi posiłkami i aktywnościami na świeżym powietrzu. W Osadzie Kochany pragniemy wzmacniać więzi społeczne i budować autentyczne relacje międzyludzkie.

  3. Poznanie historii polskiej wsi: Nasza misja obejmuje również propagowanie i pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego polskiej wsi. Dla nas ważne jest, aby nasi goście mieli okazję poznać historię, tradycje i zwyczaje wiejskiego życia, włączając się w warsztaty, prezentacje i wydarzenia tematyczne.

  4. Działania patriotyczne: Osada Kochany angażuje się w działania patriotyczne, promując wartości narodowe i kultywując pamięć o bohaterach oraz wydarzeniach ważnych dla historii Polski. Poprzez organizację wydarzeń kulturalnych, warsztatów historycznych i spotkań edukacyjnych staramy się pielęgnować ducha patriotyzmu i wspólnotowości.

  Wszystkie te elementy składają się na naszą misję stworzenia miejsca, które nie tylko oferuje wypoczynek i rozrywkę, ale także inspiruje do refleksji, pogłębienia relacji społecznych i odkrywania korzeni polskiej tożsamości.

Google Map
Dodatkowo

Możliwość organizacji grilla

Pamiątki

 

Wejścia

9:00 ; 12:00 ; 15:00, w grupach minimum 10 osób po wcześniejszej rezerwacji

Lokalizacja

Kochany 8, Jastkowice gmina Pysznica koło Stalowej Woli

Zwiedzanie osady odbywa się wyłącznie w grupach minimum 10 osobowych po wcześniejszej rezerwacji. Organizujemy również konferencje, warsztaty tematyczne, plenery, grille.