Menu
działania / Galeria / Grupa Rekonstrukcyjna

Obchody uczczenia 82 rocznicy śmierci kaprala Franciszka Dziuby

Dnia 5go września obchodziliśmy 82 rocznicę śmierci kaprala Franciszka Dziuby.

Franciszek Dziuba urodził się 7 września 1916 roku w Jastkowicach, a poległ 2 września 1939 roku pod Wysoką koło Jordanowa. Rodzice: ojciec Feliks Dziuba i matka Antonina z domu Radlak. Franciszek uczęszczał do Gimnazjum w Nisku, a następnie pracował na poczcie w Rozwadowie.

Starszy ułan Franciszek Dziuba był celowniczym armaty przeciwpancernej I Plutonu 1 Szwadronu Dywizjonu Przeciwpancernego 10 Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej dowodzonej przez płk. Stanisława Maczka. Pośmiertnie nadano Franciszkowi Dziubie stopień kaprala.

O tym, że Franciszek Dziuba zginął w bitwie pod Wysoką koło Jordanowa rodzina dowiedziała się na przełomie września/października 1939 r., jednak informacji o tym nie było w miejscu bitwy. Dopiero starania historyka dr Piotra Sadowskiego i Joanny Wielgat córki ppor. Mariana Plichty, który służył w tym samym szwadronie przeciwpancernym co F. Dziuba przyniosły rezultat. Ich starania pozwoliły dotrzeć do archiwalnych materiałów, znajdujących się w archiwum w Londynie. Okoliczności te sprawiły, że w 77 rocznicę wybuchu II wojny światowej, po 77 latach od śmierci i w 100 lecie urodzin Franciszka Dziuby jego nazwisko zostało umieszczone na tablicy pomnika w Wysokiej. Po raz pierwszy od czasu bohaterskiej śmierci, Franciszek Dziuba został wezwany do apelu poległych.

Źródło: Gmina Pysznica

Kapral Franciszek Dziuba urodził się i wychował w Jastkowicach. Jako młody urzędnik otrzymał powołanie do wojska i trafił do 10 Brygady Kawalerii pułkownika dyplomowanego, a później generała Stanisława Maczka. 

Z inicjatywy bratanka kaprala Franciszka Dziuby – Stanisława Dziuby i przy wsparciu wójta gminy Pysznica Łukasza Bajgierowicza oraz dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Jastkowicach Bogdana Dziuby odsłonięta została tablica upamiętniająca kaprala Franciszka Dziubę.

5 Września o godzinie 10:30 złożone zostały kwiaty pod tablicą upamiętniającą kaprala Franciszka Dziubę. Następnie po mszy świętej w kościele w Jastkowicach, Grupa Rekonstrukcyjna Żołnierzy Wojska Polskiego Wrzesień 1939 grała koncert pieśni patriotycznych – w tym pieśń o Kapralu Franciszku oraz Śródleśnej Osadzie Kochany. Pamiętamy!